תעלומת הדייט, דרמת ההיכרות, משחק החיים

זירת החיזורים היא במה לסיטואציות דרמטיות וקומיות, שהופכות את כולנו לשחקנים. הטובים יותר ישיגו את המטרות שלהם ביתר קלות. איך אפשר להשתפר באמנות הזאת ולהפיק ממנה את המירב? בבית הספר “הבמה” מלמדים גם את זה
שירי לרנר.

כשהפנויים יוצאים לצייד, למסע כיבוש, או כל גיחה שמטרתה להכיר בן/בת זוג במפגש חברתי, אנחנו מדברים על זירת התרחשויות שניתן להתייחס אליה כאל במה. יש כאן דרמה, והשחקנים הם בעלי תפקידים: המחזר/ת המחוזר/ת הם השחקנים הראשיים, ולפעמים יש שחקנים נוספים. בעיקרון זהו מופע חשיפה, שואו עם מטרה: שההתרחשות תהייה כזאת שבעקבותיה יבחרו בי, ירצו להכיר אותי עוד, ירצו להיות איתי, לפחות לעוד פגישה אחת.

אז מה צריך להתרחש בזירה הזאת כדי שזה יקרה? האם ניתן ליצור איזה קסם, מגנט, משהו שיגרם לכל אחד מהפרטנרים לצאת מגדרו, שיעורר סקרנות, עניין מתח, האם ניתן לגרום לו להיות מאותגר לכבוש אותי, להתמודד, לרצות לפענח תעלומה?

הקונספט המיוחד נבנה על ידי בתיה בנדל מנהלת בית הספר לדרמה ומנהיגות “הבמה” – Stage – בתיאטרון גבעתיים. בנדל, יועצת ארגונית במקצועה הקודם, מומחית בתחום הכשרת מנהיגים, מנהלים, מורים וכל בעלי המקצוע ש”מובילים” סיטואציות. את נסיונה הרב צברה כקצינת פיתוח הדרכה בשייטת 13 ובבית ספר לחובלים בחיל הים, בעבודתה באקדמיה ובחברות עסקיות כמרצה ומאמנת. לפני שנים מספר החלה קריירה חדשה במשחק ודרמה וגיבשה את החיבור הייחודי בין במת התיאטרון לבין במות החיים והקריירה. העיקרון: להכשיר אנשים להיות פרפורמרים טובים, משפיעים ומובילים בכל הופעה שלנו, בין אם זה בדייט, בפרזנטציה, בהוראה, או בבית המשפט.

“במה היא במה, היא במה”, אומרת בנדל, “ובכל הופעה שלנו על במה יש לנו רצון, פעולה ומטרה. אם נתייחס למפגש בין שני אנשים כאל סיטואציה דרמטית וקומית ונראה במשתתפים בה שחקנים ובמאים במשחק החיים, אולי שם טמון הסוד להצלחה. נוכל לקחת כמה מושגים וכלים מעולם הדרמה והתיאטרון וליישם אותם בדרך שתביא הצלחות בהשגת המטרות האישיות שלנו”.

גם בקורס עצמו, בגלל אופי הפעילות, נוצרים לפעמים זיווגים.

בתיה בנדל וצוות המורים גיבשו שיטה ששמה “שבעה שלבים להופעה מנצחת”, המועברת בבית הספר. לדברי בנדל גם בקורסים עצמם, בגלל אופי הפעילות, נוצרים לפעמים זיווגים.

אז איך יוצרים סיטואציה כזאת? איך מנהלים/מובילים/מביימים אותה? תרגול אנרגיה פיזית ביחיד ובקבוצה

שבעת השלבים, על קצה המזלג

1. להתחבר באנרגיות – השיחה האמיתית, החיבור האמיתי בין בני האדם, אינו רק דרך המילים. כשאנחנו מדברים אנחנו משדרים וקולטים את האנרגיות שלנו ושל הפרטנר. הדיאלוג הוא גם אנרגטי. אם אנחנו יודעים לאבחן סוגי ורמות אנרגיה, ולנוע יחד על גלי האנרגיה, תהיה בינינו הרמוניה, הרגשה נעימה וכייפית, תקשורת טובה, גם מילולית. מודעות לאינטראציה האנרגטית ויכולת לכוון אותה ניתנות לאימון ולמידה.

2. ליצור תעלומה, מתח וסיכוי לפעולה מרתקת בהמשך. יש דרכים רבות לחשוף מידע על עצמנו. כשאנחנו שולטים באמנות של העברת מידע חלקי, מגמתי, ארוז ומאורגן היטב, אנחנו יוצרים אצל הפרטנר/ית מצב של מתח וציפייה לקבל מידע נוסף, כלומר – להכיר יותר, להיפגש עו, לרצות מאוד להמשיך את הקשר.

 3. לשדר ולקלוט בשפת הגוף – להכיר את עולם התקשורת הלא מילולית ולהיות מודע להתרחשות בו. כשאנחנו באינטראקציה עם אחרים ונראה לנו שאנחנו מדברים והתקשורת היא מילולית, למעשה ישנה התרחשות רבה של שידור וקליטת מידע בשפת הגוף, שיכולה להיות בלתי קשורה לדברים שנאמרים במילים. לשפת הגוף עוצמה רבה: היא חושפת את מה שאנחנו מרגישים באמת. הגוף לא משקר. כך שאם נדע לפענח את שפת הגוף יהיה לנו יתרון אדיר בהבנת הסיטואציה העכשווית ובהתאם – להוביל אותה לכיוון הרצוי לנו.

4. לשדר שמחת חיים. כולנו אוהבים להיות בחברת אנשים שמחים, מרגישים טוב ונותנים לפרטנר הרגשה טובה. אבל לא כולנו נמצאים במצב כזה כל הזמן. האם ניתן להביא את עצמנו לשם, כדי שנעלה על במת הדייט במיטבנו? לצורך זה לומדים “להתבר לילד הפנימי”, למעיין השמחה הפרטי שלנו, למעיין העוצמה הפנימית, לגורמים הכי אנושיים, לעולם הרגשות והדמיון. שם נוצרת האינטימיות ומשם נולדת ההיכרות והקירבה.

5. להקשיב לפרטנר באמת ולתת הרגשה שאני קולט אותך ומבין אותך. בדרך כלל אנשים רוצים להגיד את מה שיש להם להגיד. הם שומעים את הפרטנר, אבל לרוב משתמשים בדברים שלו כקרש קפיצה לאסוציאציות פרטיות שלהם, שיובילו לסיפורים נוספים שלהם. לפעמים אנחנו מרגישים שהפרטנר משתמש בנו כדי לפרוק את אשר על ליבו, הוא מקשיב לעצמו יותר מאשר לנו. להקשיב באמת זה להיות עם הפרטנר, לקלוט מה שאומר בכל הרמות: מילולית, גופנית, אנרגטית, ולשדר – אני איתך, מבין אותך ומזדהה איתך. זו חוויה שמעטים מאיתנו חווים, והיא מאוד עוצמתית. במפגש אינטימי, בדייט, אם נקשיב באמת לפרטנר נכיר אותו באמת, והכיף שנעניק לו דרך ההקשבה יתרום לרצון שלו להמשיך את הקשר.

6. לספר סיפורים בדרך מרתקת. כולנו אוהבים להקשיב לסיפורים מעניינים ומרתקים. הסיפור הטוב לוקח אותנו למקומות מקסימים. מי שיודע לספר סיפורים יידע לגעת ישר בלב וברגש של הפרטנר להעביר מידע ומסרים בדרך מרגשת ומשעשעת, הכל לפי רצונו. שליטה באמנות הסיפור הופכת אותנו לאנשים מרתקים, שתמיד ירצו להיות בחברתנו.  

7. להוביל את הסיטואציה, להיות זריז בזיהוי התרחשויות ומצבים. אדם מאומן בזיהוי ההתרחשויות מעל ומתחת לפני השטח, בכל המישורים, יכול להיות זריז יותר בתגובות, ובכך להשפיע על המצב ולהוביל את הסיטואציה לכיוון הרצוי. להוביל ולשלוט זה לא בהכרח להכתיב – לפעמים הבחירה היא להיות חלשים, פאסיביים ולא יוזמים, כי כך מתאים לנו.

כך אפשר ללמוד לביים את הסיטואציה של הדייט ולהיות שחקנים טובים בתוכה – כדי להמשיך למשחק האמיתי, משחק החיים, עם הגיבור או הגיבורה שלנו

השארת תגובה